Przejdź do treści

Nieheteronormatywny ślub humanistyczny w Polsce

Jesteście parą jednopłciową, która pragnie celebrować miłość i zaprosić do wspólnego świętowania bliskich i przyjaciół? Macie taką możliwość! Idealnym wyborem dla par nieheteronormatywnych może okazać się ślub humanistyczny! Co warto wiedzieć o taki rodzaju ceremonii? Dlaczego właśnie wybór powinien paść na ślub humanistyczny? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Ślub humanistyczny – o czym dokładnie mowa?

Ślub humanistyczny to ceremonia, w której mogą mieścić się wszystkie elementy ślubu – zaczynając od spotkania, po przysięgę i złożenie symbolicznego podpisu na specjalnie przygotowanym dokumencie. Nie bez powodu padło tutaj stwierdzenie „może”, ponieważ tak naprawdę o wyglądzie samej ceremonii decyduje każda para. Ślub humanistyczny to rodzaj obrzędu, który można dostosować do swoich potrzeb, czy pomysłów. Marzy Wam się ślub w klimacie hinduskim? A może jednak stawiacie na ślub rodem z Hollywood? Ślub humanistyczny pozwala na dowolność i jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia.

Ślub humanistyczny a pary nieheteronormatywne

Prawo polskie nie przewiduje możliwości zawierania legalnego małżeństwa jednopłciowego. Dlatego pary nieheteronormatywne, którą chcą zawrzeć ważny prawnie ślub, zwykle są zmuszane do wyjazdu za granicę. Oczywiście warto przy tym zaznaczyć, że małżeństwa jednopłciowego zawarte nawet za granicą i tak nie będą miały mocy prawnej w Polsce. Dlatego jeśli planujemy żyć w Polsce, to ponoszenie kosztów związanych z zagranicznym wyjazdem mija się z celem, zwłaszcza że jeśli chcemy celebrować miłość i wykrzyczeć całemu światu, że się kochamy, to możemy to zrobić na swój sposób.

Z pomocą przychodzi właśnie ślub humanistyczny. To rodzaj ceremonii, która nie ma mocy prawnej, więc nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, by zawarły go osoby, które są tej samej płci. Jeśli zatem interesuje nas sformalizowanie związku, a jesteśmy nieheteronormatywni, to ślub humanistyczny może okazać się najlepszym wyborem.